Dyrektor generalny: Andrzej Kosendiak
Dyrektor artystyczny: Elżbieta Sikora

Interpretacje
Interakcje
Integracje

Program festiwalu MEN 2011, podobnie jak struktura atomu,  jest zespołem cząstek elementarnych umieszczonych  na orbitach interpretacja/integracja/interakcja. Dźwięk, światło, obraz, ruch, przestrzeń i czas  współgrając ze sobą na ustalonych przez artystów zasadach tworzą,  za pomocą najnowszej techniki komputerowej, wielopoziomowe struktury dzieł.

MEN 2011 to miejsce spotkań różnorodnych artystycznych dokonań, estetyk i tendencji od klasycznej elektroakustyki po nurt popowy, intuicyjny czy tez alternatywny. Dźwięk zapisany na nośniku jest tu obecny obok live electronics czy live multimedia art.

Musica Electronica Nova 2011 sięga zarówno do pamięci muzycznej nagromadzonej przez ponad 60 lat jak i do pędzącej w zawrotnym tempie teraźniejszości o stale zmieniającym się kształcie artystycznym. Z każdą godziną festiwalu będzie się rodzić pewien szczególny obraz elektroniki  XX i XXI wieku.

W tegorocznej edycji MEN bardzo szeroko reprezentowana jest Francja, nadając festiwalowi specyficzny koloryt. Specjalnym gościem festiwalu został Pierre Jodlowski, młody francuski kompozytor, działający z powodzeniem na wielu polach: muzyka, sztuka wizualna, instalacje.

Szczególnie ważne wydarzenia MEN 2011 to: koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z udziałem IRCAM, wieczór oper elektronicznych,   koncerty INA/GRM oraz MOTUS z imponującymi orkiestrami głośników, akusmonium. Udział takich zespołów jak Court Circuit, Syntax, Leopoldinum, solistów Elżbiety Chojnackiej, Daniela Kientzy, Anny Petrini, Fabrice Jungera, grupy muzyki intuicyjnej MIMEO, zespołu Eivind Aarset_Sonic Codex Orchestra zapewni publiczności wiele wspaniałych wrażeń. Pokażemy także nurt  „niewinnych barbarzyńców”, wpisujący się coraz mocniejszą kreską w pejzaż muzyczny XXI wieku. Wśród kompozytorów znajdą się  Fraçois Bayle, Pierre Boulez, Denis Dufour, Luc Ferrari, Benjamin de la Fuente, György Ligeti, Bruno Mantovani, Tristan Murail, Jean Claude Risset, Daniel Teruggi, Wojciech Blecharz, Marek Chołoniewski, Dobromiła Jaskot, Stanisław Krupowicz, Lidia Zielińska oraz wielu  innych.

MEN 2011 współpracuje z Biennale Sztuki Mediów WRO 2011, z Politechniką Wrocławską, z Akademią Muzyczną oraz Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu a także z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, z Polskim Radiem i z wieloma innymi instytucjami i ośrodkami. Współorganizatorem i założycielem festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich.

A wszystko zacznie się w sercu miasta w Muzeum Pana Tadeusza podczas inauguracji instalacji „Passage” Pierre’a Jodlowskiego,  skąd wspólnie wyruszymy w odkrywczą podróż w świat ekscytujących dźwięków i obrazów.  Pierwszy  przystanek w sobotni wieczór: Elżbieta Chojnacka  i jej płomienny klawesyn.

Zapraszamy!


Rada Programowa Festiwalu:

Krzysztof Knittel

Sławomir Kupczak

Elżbieta Sikora

Monika Pasiecznik

Jan Topolski