Elżbieta Chojnacka
Elżbieta Chojnacka - Photo Martine FranckElżbieta Chojnacka

„Cesarzowa współczesnego klawesynu” (Le Monde)

„Wanda Landowska dzisiejszej muzyki” (Frankfurter Allgemaine).

Uważana przez krytykę muzyczną za najwybitniejszą wykonawczynię współczesnej muzyki klawesynowej, podziwiana za niezwykły temperament, energię, idealne poczucie rytmu, fenomenalną technikę i głęboką muzykalność.

Jej sztuka inspirowała wielu najwybitniejszych twórców II połowy XX wieku, tworzących dla niej utwory odkrywające nowe, nieoczekiwane możliwości tego starego instrumentu – byli to, by tylko wymienić kilku : Xenakis, Ligeti, Halfter, Ohana, Donatoni, Mache, Bussotti, Górecki, Solal, Gubaidulina, Nyman, Ishyanagi.

Dziś nowa generacja kompozytorów wzbogaca repertuar klawesynowy: m.innymi: Maurice Sotelo, Steve Montague, Grant MacLachlan,Yann Maresz, Dmitri Yanov-Yanovsky, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn ,Regis Campo.

„Muzyka jest jedna” deklaruje artystka kiedy przedziera się przez meandry nieznanych przestrzeni, przesuwając granice jakie stwarza klawesyn. Stale rozbudowując repertuar od XVI do XXI wieku otwierając się na nowe dziedziny jak rag-time i tango bezkompromisowo podchodzi do najwyższych standardów muzycznych.

Zapraszana przez czołowe instytucje muzyczne i międzynarodowe festiwale Europy, obydwu Ameryk i Japonii występowała m.innymi z orkiestrami Cleveland, Minneapolis, Francuską Orkiestrą Radiową i Swiss Romande, Monachijską, Filharmonią Narodową oaz San Francisco Symphony. W 2001 roku na zaproszenie Berliner Filharmoniker dała w Berlinie recital.

Urodzona w Warszawie studiowała w tutejszej Akademii Muzycznej a następnie u Aimée van de Viele w Paryżu. Po uzyskaniu I Nagrody na konkursie w Vercelli w 1968 roku  wystąpiła z pierwszym recitalem muzyki współczesnej w Paryżu w 1970 roku, a rok później nagrała swoja pierwszą płytę „Klawesyn 2000” dla wydawnictwa Philips. Nagrywała dla Erato, Vergo, ADDA, Auvidis, EMI, Naxos, Nonsuch, Timpani, Opus 111 zarówno z orkiestrami  jak i w różnych zestawach kameralnych.

Wybrane ważne wydarzenia w karierze:

1972 – nawiązanie współpracy z grupami muzyki współczesnej Ars Nova (Maurius Constant), Domaine Musical (Gilbert Amy), 2e2m, London Sinfonietta, Asko Ensemble. , EIC, Xenakis Ensemble.

1975 – z Xavier Daras formuje duet klawesyn i organy inspirując tym samym powstanie nowego repertuaru na te instrumenty

1981 – z perkusistą Sylvio Gualda tworzy wyjątkowy duet zdobywający międzynarodowe uznanie

1983 – Grand Prix przyznane przez SACEM za wykonania muzyki francuskiej

1986 – Radio France poświęca cały dzień programowi „Wszystko o klawesynie” z udziałem Elżbiety Chojnickiej

1991 – rozpoczyna współpracę z choreografką Lucindą Childs

1995 -  obejmuje specjalnie powołaną dla niej  Katedrę Wspólczesnego Klawesynu w Mozarteum w Salzburgu

2004 -  Grand Prix Akademii Charles Cross za „Maurice Ohana clavecin” (Timpani)

W roku 1999 w uznaniu jej wybitnej pozycji w świecie artystycznym odznaczono ją francuskim orderem Legii Honorowej.

Jest dwukrotną laureatką nagrody „Orfeusza” (1981 i 2000) za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Festiwalu „Warszawska Jesień”.

W 2009 roku otrzymała zloty medal ” Zasłużony kulturze” GLORIA ARTIS oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich na rok 2009.

!-->
Indeks wykonawców
A
C
D
F
I
J
K
L
M
N
O
P
S
W
men@nfm.wroclaw.pl      +48 71 343 85 28
Sponsor strategiczny: 
Główny mecenas: 
Organizator: 
Współorganizator:               

Sponsor Zloty:         
Sponsor Brązowy:                                           
Tłumaczenia:                
Klub festiwalowy: 
Patronat honorowy:   
Partner medialny:   
Partnerzy: